• Nowa siedziba Instytutu

  Witamy w nowej siedzibie Instytutów Neofilologicznych Wydzialu Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego

 • slider_assososno_2
 • slider_kultura
 • slider_labo
 • IJRiT_dyr_2013
 • slider_assososno_3
 • slider_hisp_1
 • slider_assososno_4

Nasi partnerzy

Kolejna edycja konkursu ”I CAN DO IT” dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

W dniu 17 marca br. w Gimnazjum nr 3 im. Alfreda Szramka w Katowicach odbyła się kolejna już edycja konkursu języka angielskiego ”I CAN DO IT” skierowanego do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co roku konkurs jest dużym przeżyciem i ciekawym doświadczeniem edukacyjnym, w szczególności dla uczniów z dysleksją rozwojową. Od czasu zainicjowania konkursu, opiekę merytoryczną nad nim sprawuje pan mgr Marcin Gliński z Zakładu Lingwistyki Tekstu w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ.

Profesor Wiesław Banyś prezesem zarządu Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia”

Miło nam poinformować, że prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś - Dyrektor Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ,  został wybrany na prezesa zarządu Stowarzyszenia Biznes – Nauka – Samorząd „Pro Silesia”.

Stowarzyszenie to, założone inicjatywy władz województwa śląskiego, ma skupiać podmioty reprezentujące środowiska biznesu i jego otoczenia oraz samorządu i nauki. Jego celem będzie również podejmowanie działań na rzecz tworzenia sprawnego partnerstwa międzysektorowego i rozwoju międzynarodowej działalności zrzeszonych podmiotów. W skład jednostki wejdą miasta, instytucje związane z biznesem oraz uczelnie z regionu, w tym Uniwersytet Śląski.

Szczegółowe informacje na temat zebrania założycielskiego oraz celów stowarzyszenia dostępne są na stronie Uniwersytetu Śląskiego oraz na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

FRANKOFONIA 2017 w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ

27 marca br. w godz. 10.00–13.30 w sali Rady Wydziału Filologicznego w Sosnowcu odbędą się główne obchody Dni Frankofonii w Uniwersytecie Śląskim.  

W programie wydarzenia znajdą się między innymi:

 • Warsztaty tłumaczeniowe połączone z konkursem tłumaczeniowym
 • Informacje na temat oferty dydaktycznej Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ oraz perspektyw kariery zawodowej dla osób wielojęzycznych
 • Informacje na temat działalności Instytutu na rzecz promocji języka francuskiego i kultur frankofońskich
 • Spotkanie z JM Rektorem Uniwersytetu Śląskiego oraz polskimi i zagranicznymi Gośćmi
 • Prezentacja « Langage d’Internet et ses effets » przygotowana przez pracowników Zakładu Glottodydaktyki i Kształcenia na Odległość Instytutu Języków Romańskich i Translatoryki UŚ
 • Wręczenie nagród uczestnikom warsztatów połączone z koncertem pieśni francuskiej w wykonaniu wybitnych artystów operowych (→ informacje na temat artystów) – pana mgr. Pawła Ślusarza (absolwenta Instytutu, śpiewaka operowego) oraz pani Terezy Anny Plešakovej (fortepian).

FRANCOPHONIE2017

Czytaj dalej...

IBM Open Day na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu

28 marca br. na Wydziale Filologicznym w Sosnowcu gościć będzie firma IBM. W ramach IBM Open Day odbędzie się zarówno wykład dotyczący roli filologa w firmie IBM jak i wykłady tematyczne związane z zagadnieniami Service i Project Managementu przeprowadzone w języku angielskim, francuskim i niemieckim.

Szczegółowy program wydarzenia zamieszczony jest na stronie Biura Karier UŚ: http://bk.us.edu.pl/wydarzenie-bk-ibm-open-day

Reportaż z obchodów Hispanofonii 2017

W dniu 16 marca br. mieliśmy przyjemność świętować tegoroczną edycję Hispanofonii w Instytucie Języków Romańskich i Translatoryki UŚ. Wszystkim gościom serdecznie dziękujemy za udział w przygotowanym przez nas wydarzeniu i zachęcamy do obejrzenia pamiątkowego reportażu, dostępnego na stronie głównej Uniwersytetu Śląskiego: https://www.us.edu.pl/node/596873

Wizyta w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej

Miło nam poinformować, że 17 marca br. mgr Anna Gryglaszewska została zaproszona do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

HiszpańskiW Dąbrowie

Podczas spotkania uczniowie klasy pierwszej mieli okazję wysłuchać wykładu pt. Mroczne historie, czyli opowieść o tym, jak rodził się Meksyk.

Wizyta w IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie

Miło nam poinformować, że w dniu 21 marca br. dr Aneta Chmiel oraz mgr Anna Krawczyk będą reprezentować Instytut Języków Romańskich i Translatoryki UŚ w trakcie Dnia Języków Obcych, organizowanego przez IV LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Chorzowie. Uczniowie będę mieli okazję wziąć udział w warsztatach językowych pt. Rola spotów reklamowych w nauczaniu języka włoskiego, przygotowanych przez panią dr Anetę Chmiel oraz w warsztatach pt. O językowych związkach polsko-włoskich, które przeprowadzi pani mgr Anna Krawczyk. W trakcie wydarzenia uczniowie będą również mieli okazję do zapoznania się z ofertą dydaktyczną naszego Instytutu.

Rekrutacja kandydatów na zagraniczne wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+

Uprzejmie przypominamy, że trwa rekrutacja kandydatów na zagraniczne wyjazdy stypendialne w ramach programu Erasmus+.

W ramach Erasmus+ można realizować:

- część studiów w zagranicznej uczelni partnerskiej,

- praktykę za granicą (obowiązkową lub nieobowiązkową).

erasmus plakat

Czytaj dalej...

Warsztaty "Wielokulturowe miejsce pracy"

Uprzejmie informujemy o warsztatach orgaznizowanych przez Biuro Karier Uniwersytetu Śląskiego pt. "Wielokulturowe miejsce pracy". Szkolenie odbędzie się w dniu 23 marca  br. o godz. 10:00, w Studenckiej Strefie Aktywności (Katowice, ul. Bankowa 12, s. 133). Więcej na temat szkolenia: http://bk.us.edu.pl/warsztaty-bk-wielokulturowe-miejsce-pracy

Erasmus+ rekrutacja na studia i na praktyki w roku akademickim 2017/2018

Uprzejmie informujemy, że Instytut Języków Romańskich i Translatoryki rozpoczyna rekrutację na wyjazdy na studia oraz na praktyki w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2017/2018. Szczegółowe informacje dla każdej ze specjalności znajdą Państwo w załączonych dokumentach dla języka francuskiego, hiszpańskiego jak i włoskiego oraz w zakładce Erasmus+ (menu Student → Programy i plany zajęć).

Serdecznie zapraszamy do przejrzenia tegorocznej oferty oraz do zapisów!

Czytaj dalej...